BZ WBK wprowadza kartę tylko do bankomatu

20 kwietnia 2015
BZ WBK wprowadza kartę tylko do bankomatu

Karty bankomatowe wracają do łask - przynajmniej tego chce BZ WBK, który wprowadza taki rodzaj karty do swojej oferty. Czy pomysł z powrotem - wydawałoby się - przestarzałego plastiku rzeczywiście się przyjmie?

Karta bankomatowa to kolejna (po karcie wirtualnej) nowość, którą zaproponować ma swoim klientom BZ WBK. Jest to swoisty powrót do przeszłości. Kiedyś karty bankomatowe były już w obiegu, nawet są jeszcze w ofercie BS. Czy tym razem pomysł BZ WBK się sprawdzi?

Karta bankomatowa tylko do pobierania gotówki

Karty bankomatowe już kiedyś były wydawane przez banki. Obecnie są jeszcze wydawane przez niektóre banki spółdzielcze. Służą jedynie do wypłaty gotówki z bankomatów danego banku i – niestety – nie można za ich pośrednictwem dokonywać żadnych transakcji bezgotówkowych. Bankom takie rozwiązanie bardzo odpowiada, ponieważ nie ponoszą kosztów związanych z opłatami na rzecz organizacji płatniczych. Dla banku jest to dobry pomysł, jednak dla klientów, którzy mogą jedynie wybierać gotówkę, ale już nie płacić kartą (ani w sklepach, ani w zakładach usługowych) – już niekoniecznie.

Karty debetowe zapewnią większy komfort

Z pewnością karty debetowe, jakie zazwyczaj każdy klient otrzymuje do swojego konta osobistego, są bardziej komfortowe, ponieważ za ich pośrednictwem można płacić bezgotówkowo za produkty oraz usługi, także w sklepach internetowych. To bardzo ułatwia dokonywanie takich transakcji. Poza tym wiele banków ma w swojej ofercie bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów.

Jeżeli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze

Jednym z powodów, dla którego BZ WBK dąży do powrotu karty bankomatowej, jest fakt obniżenia przez organizacje płatnicze opłaty bankomatowej, która jeszcze do niedawna wynosiła 3,50 zł za skorzystanie z bankomatu, którego właścicielem jest inny bank. Obecnie opłata ta wynosi 1,20–1,30 zł. Banki, stosując taki nacisk na organizacje płatnicze, mają nadzieje, że podwyższą one te opłaty.

Karty bankomatowe wraz z kartami kredytowymi

BZ WBK wierzy, że karta bankomatowa będzie w przyszłości działać w duecie z kartą kredytową. Klient, który posiada kartę bankomatową, będzie w przyszłości chciał robić zakupy plastikiem, a skoro nie będzie mógł tego zrobić kartą bankomatową, sięgnie po kredytową, co oznaczać będzie dodatkowe pieniądze dla banku. Najpierw jednak trzeba będzie przekonać klientów do karty bankomatowej. BZ WBK liczy też, że po karty bankomatowe sięgną klienci, którym nie spodobały się ostatnie podwyżki opłat za karty debetowe w tym banku. Jest to dość niebezpieczne przekonanie: klienci mogą bowiem zmienić nie karty, ale bank.

Klienci rzadko zmieniają swoje przyzwyczajenia

Z klientami bankowymi jest tak, że przyzwyczajają się do banku oraz jego produktów i usług. Zazwyczaj nie chcą nic zmieniać: ani kont osobistych, ani usług bankowych. Godzą się nawet na wzrost prowizji i opłat, w końcu takie podwyżki wprowadzają też pozostałe banki. Nowości również przyjmowane są dość nieufnie. Ale kto wie, może jednak karta bankomatowa się przyjmie.

, ekspert Comperia.pl
Dodaj do

Sprawdź teraz najlepsze konta

Bank
Odsetki
po podatku
Koszty
uzytkowania
Opłata
za prowadzenie
Ocena
klientów
Alior Bank
Konto Internetowe
0.00 PLN
6.00 PLN
0.00 PLN
BOŚ
EKOkonto bez Kosztów
0.00 PLN
6.00 PLN
0.00 PLN
Santander Bank Polska
Konto Jakie Chcę - dla młodych
0.00 PLN
5.00 PLN
0.00 PLN
Porównaj więcej banków

Komentarze (0)

Dodaj komentarz (+)
x zamknij
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Bądź pierwszy! Rozpocznij dyskusję na ten temat!