Polacy nie radzą sobie z edukacją finansową dzieci

26 czerwca 2015
Polacy nie radzą sobie z edukacją finansową dzieci

Badania Instytutu MillwardBrown wskazują, że Polacy nie wtajemniczają swoich dzieci w sprawy domowych finansów. Na tym nie koniec wniosków. Wiele rodzin nie dba o rozwój przedsiębiorczości i wiedzy o finansach wśród najmłodszych. Czy można to zmienić i czy warto się tym zająć?

Dzieci i finanse – pozornie sprzeczne i nieprzystające do siebie pojęcia, w gruncie rzeczy jednak mogą pasować do siebie jak ulał. Kiedy bowiem najlepiej zaszczepić w człowieku ideę oszczędności, przedsiębiorczości i dobrego zarządzania finansami, jeśli nie za młodu?

Nagroda za oszczędzanie

Dzieci chłoną wiedzę i chętnie uczą się wielu rzeczy. Niejednokrotnie dociekają, bywają wówczas zbywane. Zupełnie niepotrzebnie. Nie trzeba od razu zakładać, że pięciolatek zrozumie ideę inwestowania na giełdzie, ale już tak młody człowiek potrafi zrozumieć, że oszczędzając co tydzień określoną kwotę, po jakimś czasie uzbiera na wymarzoną grę, książkę lub zabawkę.

Kieszonkowe sposobem nauki o finansach

Kieszonkowe może być zbędną fanaberią, albo… sposobem na naukę o finansach, z której dziecko ma szansę wynieść więcej niż z niejednej lekcji matematyki. Tymczasem wyniki badania Instytutu MillwardBrown wskazują, że kieszonkowe w Polsce otrzymuje mniej niż połowa dzieci. Niewielkie kwoty pieniędzy mogą pomóc dzieciom poznać wartość pieniądza. Gdy dziecko ma swoje kieszonkowe i za zachcianki musi wydawać własne środki, może go to nauczyć rozwagi podczas zakupów.

Ucz dziecko zarządzać domowym budżetem

Nie tylko dzieci są pomijane w kwestii zarządzania domowym budżetem. Także dorosłe lub prawie dorosłe pociechy, które mieszkają z rodzicami rzadko są dopuszczane do omawiania i dysponowania pieniędzmi domowymi.

Brak edukacji finansowej szkodzi

Brak edukacji finansowej w rodzinnym domu może oznaczać kłopoty w dorosłym życiu. Dorosły, który nie ma obycia z finansami, może łatwo stracić nad nimi kontrolę i stać się łatwym celem dla naciągaczy. Niepotrzebne kredyty, wysoko oprocentowane chwilówki i karty, które oferują natychmiastowe środki finansowe kuszą na każdym kroku. Wiele osób, które nie miały wcześniej do czynienia z finansami domowymi, może popaść w zadłużenie z uwagi na nieumiejętne gospodarowanie przychodami i wydatkami.

, ekspert Comperia.pl
Dodaj do

Sprawdź teraz najlepsze konta

Bank
Odsetki
po podatku
Koszty
uzytkowania
Opłata
za prowadzenie
Ocena
klientów
Alior Bank
Konto Internetowe
0.00 PLN
6.00 PLN
0.00 PLN
BOŚ
EKOkonto bez Kosztów
0.00 PLN
5.00 PLN
0.00 PLN
Santander Bank Polska
Konto Jakie Chcę - dla młodych
0.00 PLN
5.00 PLN
0.00 PLN
Porównaj więcej banków

Komentarze (0)

Dodaj komentarz (+)
x zamknij
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Bądź pierwszy! Rozpocznij dyskusję na ten temat!