Bezpieczna bankowość online

05 czerwca 2015
Bezpieczna bankowość online

Bankowość elektroniczna może być bardzo bezpiecznym sposobem na dysponowanie pieniędzmi albo drogą do utraty danych osobowych, a nawet oszczędności. Wszystko zależy od rozsądku użytkowników bankowości online oraz od stosowanych środków bezpieczeństwa.

Przede wszystkim warto podkreślić, że banki dbają o bezpieczeństwo pieniędzy swoich klientów, obsługujących własne konta przez bankowość elektroniczną. Stosują różnego typu protokoły szyfrujące, które chronią nas przed większością zagrożeń. Żaden bank nie jest jednak w stanie zapewnić nam pełnego bezpieczeństwa, jeśli sami nie będziemy postępować rozważnie, korzystając z nieaktualnego oprogramowania albo pozostawiając niewylogowane sesje po odejściu od komputera w miejscu pracy.

Najważniejsze zasady, które zapewnią nam maksimum bezpieczeństwa w korzystaniu z bankowości online to:

1. Aktualne i legalne oprogramowanie kupowane lub pobierane z zaufanych źródeł

Warto na bieżąco aktualizować sam system, ale również wszelkie programy, które mają wpływ na nasze poruszanie się po Internecie i bezpieczeństwo w sieci. Ważne także, by korzystać z oprogramowania legalnego, co nie zawsze oznacza koszty. Niektóre bardzo dobre jakościowo programy są dostępne na darmowej licencji.

2. Dobry antywirus

Dobry program antywirusowy to jedna z najważniejszych kwestii bezpieczeństwa przy korzystaniu z najpopularniejszego w Polsce systemu operacyjnego - Windowsa. Skutecznie zablokuje działania wirusów i programów, które mogłyby służyć do przechwytywania danych.

3. Odpowiednio skonstruowane hasło, które systematycznie zmieniamy

Właściwie skomponowane hasło to bardzo istotna, ale wciąż niedoceniana kwestia. Hasło powinno być ciągiem znaków, który zawiera wielkie i małe litery, liczby i znaki specjalne. Należałoby zmieniać je minimum raz na pół roku. Nie warto w haśle zawierać pełnych wyrazów, dat, adresów ani tym podobnych informacji. Są zbyt przewidywalne i łatwe do odgadnięcia.

4. Unikajmy logowania się do banku na przypadkowych komputerach

Nigdy nie wiadomo, czy kolega lub wujek mają bezpieczne oprogramowanie i komputer wolny od wirusów. Logowanie się do banku na komputerach w miejscach publicznych najlepiej całkowicie wykluczyć.

5. Podejrzane wiadomości e-mail należy kasować

Banki nigdy nie proszą swoich klientów o logowanie się na konto z podanego odnośnika ani o przesyłanie jakichkolwiek danych dotyczących hasła czy numeru karty kredytowej. Takie wiadomości to próby oszustwa, które należy ignorować.

, ekspert Comperia.pl
Dodaj do

Sprawdź teraz najlepsze konta

Bank
Odsetki
po podatku
Koszty
uzytkowania
Opłata
za prowadzenie
Ocena
klientów
Alior Bank
Konto Internetowe
0.00 PLN
6.00 PLN
0.00 PLN
BOŚ
EKOkonto bez Kosztów
0.00 PLN
5.00 PLN
0.00 PLN
Santander Bank Polska
Konto Jakie Chcę - dla młodych
0.00 PLN
5.00 PLN
0.00 PLN
Porównaj więcej banków

Komentarze (0)

Dodaj komentarz (+)
x zamknij
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Bądź pierwszy! Rozpocznij dyskusję na ten temat!