Karta wielowalutowa - już wkrótce będzie dostępna

03 lipca 2015
Karta wielowalutowa - już wkrótce będzie dostępna

Nadchodzą lepsze czasy dla osób dokonujących transakcji w różnych walutach. Bank Pekao wprowadza do swojej oferty kartę Debit MasterCard, która pozwoli jej posiadaczom zaoszczędzić na kosztach przewalutowania.

Działanie nowej karty wielowalutowej polega na obciążaniu konta walutowego właściwego dla waluty transakcji. Jest to szczególnie korzystne dla osób często podróżujących za granicę oraz wszystkich urlopowiczów wypoczywających poza Polską.

Wygodniejsze niż przepinanie karty

Kilka lat wstecz bank Citi Handlowy dał swoim klientom możliwość "przepinania" karty debetowej pomiędzy posiadanymi kontami. Minusem tego rozwiązania była jednak konieczność samodzielnego wykonania tej operacji. Przykładowo, każdy, kto planuje wyjazd do kraju będącego w strefie euro, musi połączyć kartę z kontem w euro, a po powrocie przepiąć do rachunku prowadzonego w złotówkach.

Sprawniejsze działanie

PKO Bank Polski jako pierwszy usprawnił opisany wyżej mechanizm poprzez wprowadzenie automatyzacji procesu "przepinania". W takim przypadku kartę można było wykorzystywać do transakcji rozliczanych w różnych walutach – z wyjątkiem złotego. To właśnie brak możliwości połączenia karty z kontem prowadzonym w polskiej walucie stanowił największy mankament takiego rozwiązania.

Jak to działa?

Użytkowanie karty wielowalutowej wiąże się z maksymalną wygodą dokonywania zakupów zagranicznych. Posiadacz takiej karty nie musi martwić się o jej podpinanie pod odpowiednie konta walutowe. Środki na pokrycie transakcji są pobierane z rachunku prowadzonego w walucie, w której dokonuje się płatności. Takie rozwiązanie nie tylko ułatwia życia, ale eliminuje również koszty przewalutowania, które swoją drogą - w ostatnim czasie znacząco wzrosły.

Obsługiwane waluty

Karta wielowalutowa debit MasterCard dostępna w Banku Pekao pozwala obciążać konta walutowe prowadzone w:

  • złotych,
  • euro,
  • dolarach,
  • funtach brytyjskich,
  • frankach szwajcarskich.

Co z innymi walutami?

Przeprowadzenie transakcji rozliczanej w walucie, która nie jest obsługiwana przez kartę wielowalutową, również nie nastręcza problemów. W takiej sytuacji rozliczenia dokonuje się ze środków zgromadzonych na koncie prowadzonym w złotówkach po kursie MasterCard. W tym przypadku należy liczyć się jednak z kosztami operacji przewalutowania – najpierw na dolary, a następnie z dolarów na złotówki.

, ekspert Comperia.pl
Dodaj do

Sprawdź teraz najlepsze konta

Bank
Odsetki
po podatku
Koszty
uzytkowania
Opłata
za prowadzenie
Ocena
klientów
Alior Bank
Konto Internetowe
0.00 PLN
6.00 PLN
0.00 PLN
BOŚ
EKOkonto bez Kosztów
0.00 PLN
6.00 PLN
0.00 PLN
Santander Bank Polska
Konto Jakie Chcę - dla młodych
0.00 PLN
5.00 PLN
0.00 PLN
Porównaj więcej banków

Komentarze (0)

Dodaj komentarz (+)
x zamknij
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Bądź pierwszy! Rozpocznij dyskusję na ten temat!