Jak płacić naklejką zbliżeniową?

22 grudnia 2015
Jak płacić naklejką zbliżeniową?

Płatności zbliżeniowe najczęściej kojarzą nam się z kartą zbliżeniową. Tego typu karty cieszą się dużą popularnością wśród Polaków. Ostatnio jednak rynek płatniczy zdominowały gadżety zbliżeniowe, które ułatwiają transakcje bezgotówkowe. Są to np. naklejki, breloki i specjalne zegarki. Dowiedz się, w jaki sposób można korzystać z naklejek zbliżeniowych.

Na polskim rynku płatniczym wśród 35 mln kart wydanych przez banki aż 23 mln z nich posiada funkcję zbliżeniową. W tę liczbę wliczane są także gadżety zbliżeniowe. Szacuje się, że obecnie w użyciu może znajdować się nawet sto tysięcy tego typu urządzeń. Cieszą się one całkiem sporą popularnością, zwłaszcza wśród osób młodych, które chętnie korzystają z innowacji technologicznych.

Jak działa naklejka zbliżeniowa?

Naklejkę zbliżeniową można przykleić na telefon, odtwarzacz muzyki lub inny gadżet, który zawsze mamy przy sobie. Płatniki tego typu działają na takiej samej zasadzie jak karty z funkcją zbliżeniową. Aby dokonać płatności za zakupy lub usługi, wystarczy zbliżyć naklejkę do terminala w sklepie, restauracji, u fryzjera czy na stacji benzynowej. Naklejką - podobnie jak kartą zbliżeniową - możemy dokonać płatności do kwoty 50 zł bez podawania PIN-u. W przypadku przekroczenia tej kwoty należy zatwierdzić operację tym kodem.

Gadżety płatnicze

Gadżety zbliżeniowe są w większości banków droższe w utrzymaniu niż karty płatnicze z funkcją zbliżeniową. Wynika to z tego, że ich wyprodukowanie kosztuje więcej - w takim urządzeniu musi być umieszczony specjalny mikroprocesor. Gadżet z funkcją zbliżeniową - oprócz możliwości odczytania danych z umieszczonego w nim mikroprocesora - musi również umożliwiać komunikację bezprzewodową z terminalem.

Naklejka zbliżeniowa na przykładzie

1 listopada PKO Bank Polski wprowadził dla posiadaczy kont osobistych możliwość dokonywania płatności bezgotówkowych za pomocą wygodnych naklejek zbliżeniowych. Klienci banku naklejkę mogą zamówić w serwisie internetowym iPKO, w Contact Center lub w oddziale banku. Tego typu gadżety są również dostępne w oddziałach banku dla młodzieży powyżej 13. roku życia.

Płatności wykonane za pomocą naklejki są realizowane i rozliczane tak samo jak transakcje dokonywane poprzez kartę debetową. Kod PIN dla karty i naklejki jest taki sam. Użytkownik karty i gadżetu zbliżeniowego może nim samodzielnie zarządzać, np. zmieniać poprzez serwis internetowy iPKO. Bank PKO BP posiada w swojej ofercie także inne gadżety zbliżeniowe. Studenci, mogą wykorzystać do płatności zbliżeniowych w ramach swojego konta naklejki i breloki, a także specjalne zegarki. Natomiast najmłodsi klienci, za zgodą swoich rodziców, mogą otrzymać Śmigacza PKO Junior – kartę przedpłaconą w formie breloka w postaci żyrafki lub silikonowego prostokąta.

Wydanie naklejki przez PKO BP jest bezpłatne. Miesięczna opłata za jej używanie zależy natomiast od rodzaju konta, do którego została wydana. Może wynosić 0,39 zł lub 0,99 zł.

, ekspert Comperia.pl
Dodaj do

Sprawdź teraz najlepsze konta

Bank
Odsetki
po podatku
Koszty
uzytkowania
Opłata
za prowadzenie
Ocena
klientów
Alior Bank
Konto Internetowe
0.00 PLN
6.00 PLN
0.00 PLN
BOŚ
EKOkonto bez Kosztów
0.00 PLN
5.00 PLN
0.00 PLN
Santander Bank Polska
Konto Jakie Chcę - dla młodych
0.00 PLN
5.00 PLN
0.00 PLN
Porównaj więcej banków

Komentarze (0)

Dodaj komentarz (+)
x zamknij
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Bądź pierwszy! Rozpocznij dyskusję na ten temat!