Ile dni trwa wysyłka karty bankomatowej?

03 lutego 2016
Ile dni trwa wysyłka karty bankomatowej?

W odróżnieniu do konta, z którego możemy korzystać od razu po podpisaniu umowy o ROR, na kartę bankomatową powiązaną z rachunkiem na ogół musimy trochę poczekać. Ile dni trwa wysyłka karty do bankomatu?

Karta płatnicza to narzędzie, które umożliwia i ułatwia korzystanie ze środków zgromadzonych na naszym koncie bankowym. Posiadając kartę, możemy dokonywać płatności bezgotówkowych i zbliżeniowych w punktach usługowych, sklepach, stacjach benzynowych itd. Dodatkowo karta daje nam możliwość wypłaty i wpłaty gotówki w bankomacie/wpłatomacie lub w sklepie za pomocą usługi cashback.

Kiedy dotrze karta płatnicza?

Otwierając rachunek w banku, zwykle jednocześnie zamawiamy kartę płatniczą. Może to być karta organizacji MasterCard lub Visa. Na ogół na otrzymanie karty musimy trochę poczekać, ponieważ karty przesyłane są drogą pocztową (ewentualnie kurierską). Zanim bank wyda kartę, musi ona zostać spersonalizowana, czyli muszą zostać na niej wytłoczone nasze dane. Średni czas oczekiwania na kartę płatniczą wynosi do dwóch tygodni, jednak w praktyce przesyłka już po tygodniu jest w rękach adresata. Na proces wyrobienia karty składa się jej produkcja, która trwa około 4 dni i odbywa się poza bankiem. Następnie uwzględnić trzeba czas dostarczenia przesyłki, który uzależniony jest przede wszystkim od szybkości działania operatora pocztowego.

Gdy klientowi się spieszy

Gdy klientowi zależy na czasie i chce otrzymać kartę bankomatową od ręki, może wybrać kartę niespersonalizowaną, choć nie każdy bank takowe oferuje. Niektóre instytucje, jak np. Alior Bank i niektóre banki spółdzielcze, za dodatkową opłatą (lub bez) wydają karty na miejscu przy podpisywaniu umowy do rachunku, jednak będzie to karta niespersonalizowana, tzn. nie będzie zawierać nadrukowanych danych osobowych posiadacza konta.

PIN dotrze osobno

Karty płatnicze są na ogół przesyłane zwykłą przesyłką pocztową. Po kilku dniach od otrzymania karty najczęściej w kolejnej przesyłce otrzymujemy PIN do karty. Niektóre banki, by przyspieszyć korzystanie z rachunku, wysyłają kod PIN SMS-em na numer telefonu wpisany w umowie lub umożliwiają jego sprawdzenie na poziomie bankowości elektronicznej, czyli przez Internet.

Aktywacja karty

Po otrzymaniu przesyłki z karty i PIN-em należy dokonać jej aktywacji. W niektórych bankach aktywacji możemy dokonać, logując się do internetowego systemu banku lub dzwoniąc do konsultanta bankowego. Większość instytucji finansowych umożliwia aktywację karty poprzez dokonanie transakcji lub płatność z kodem PIN.

, ekspert Comperia.pl
Dodaj do

Sprawdź teraz najlepsze konta

Bank
Odsetki
po podatku
Koszty
uzytkowania
Opłata
za prowadzenie
Ocena
klientów
Alior Bank
Konto Internetowe
0.00 PLN
6.00 PLN
0.00 PLN
BOŚ
EKOkonto bez Kosztów
0.00 PLN
5.00 PLN
0.00 PLN
Santander Bank Polska
Konto Jakie Chcę - dla młodych
0.00 PLN
5.00 PLN
0.00 PLN
Porównaj więcej banków

Komentarze (0)

Dodaj komentarz (+)
x zamknij
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Bądź pierwszy! Rozpocznij dyskusję na ten temat!