Godziny księgowania przelewów w PKO BP

13 stycznia 2016
Godziny księgowania przelewów w PKO BP

W sytuacji, gdy czekamy na pilny przelew przychodzący, nerwowo spoglądamy na konto, zastanawiając się, kiedy dojdą nasze pieniądze. Przelewy wychodzące i przychodzące są księgowane o różnych porach, innych w każdym banku. W jakich godzinach są księgowane przelewy w PKO BP?

Codziennie we wszystkich bankach w Polsce przeprowadzane są przelewy w sesjach przychodzących i wychodzących. Podczas sesji wychodzącej są wysyłane zlecone przez klientów banku przelewy. W trakcie sesji przychodzącej środki przelane z innych banków trafiają na konta klientów danej instytucji finansowej.

Przelewy a system Elixir

Sesje księgowane przez banki dokonywane są za pośrednictwem systemu Elixir, który jest nadzorowany przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Dzięki temu systemowi banki mogą wymieniać między sobą informacje o przelewach. Bank obsługujący dużo sesji szybciej i częściej księguje przelewane środki na rachunkach klientów. Na ogół instytucje finansowe obsługują trzy sesje w ciągu jednego dnia roboczego.

Najszybciej księgowane są pieniądze na rachunkach prowadzonych w tym samym banku. W ich przypadku przelew z jednego na drugi rachunek może być dokonany nawet w ciągu kilku sekund.

Przelewy wychodzące

Przelewy do innego banku PKO BP realizuje w następujących godzinach:

  • I sesja ELIXIR – godzina 08:00,
  • II sesja ELIXIR – godzina 11:45,
  • III sesją ELIXIR - godzina 14:30.

Przelewy przychodzące

Przelewy przychodzące są księgowane przez PKO BP w godzinach:

  • I sesją ELIXIR – godzina 11:30
  • II sesją ELIXIR – godzina 15:10
  • III sesją ELIXIR  - godzina 17:30

Przelewy z datą przyszłą

Przelewy z datą przyszłą i zlecenia stałe w banku PKO BP realizowane są pierwszą sesją wychodzącą Elixiru, czyli około godziny 8.30. W przypadku, gdy na koncie zabraknie środków na realizację przelewu i wpłyną one tego samego dnia, operacja z datą przyszłą nie zostanie zrealizowana. Zlecenie stałe zostanie zaś zrealizowane następnego dnia roboczego.

Zlecenia stałe i przelewy z datą przyszłą, których termin realizacji przypada na dzień wolny od pracy, są dokonywane następnego dnia roboczego po wyznaczonej dacie transakcji.

Przelewy błyskawiczne

Gdy chcemy, żeby nasz przelew był wykonany jak najszybciej, a nie zgodnie z sesjami wykonywanymi w banku, wtedy możemy skorzystać z usługi przelewu natychmiastowego zwanego też ekspresowym lub błyskawicznym. Usługi tego typu dostarczają: Blue Media - usługa Blue Cash oraz Krajowa Izba Rozliczeniowa - usługa Express ELIXIR.

, ekspert Comperia.pl
Dodaj do

Sprawdź teraz najlepsze konta

Bank
Odsetki
po podatku
Koszty
uzytkowania
Opłata
za prowadzenie
Ocena
klientów
Alior Bank
Konto Internetowe
0.00 PLN
6.00 PLN
0.00 PLN
BOŚ
EKOkonto bez Kosztów
0.00 PLN
6.00 PLN
0.00 PLN
Santander Bank Polska
Konto Jakie Chcę - dla młodych
0.00 PLN
5.00 PLN
0.00 PLN
Porównaj więcej banków

Komentarze (0)

Dodaj komentarz (+)
x zamknij
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Bądź pierwszy! Rozpocznij dyskusję na ten temat!