Jak działa wirus podmieniający numery kont?

07 marca 2016
Jak działa wirus podmieniający numery kont?

Klienci banków korzystający z kanału internetowego dostępu do kont po raz kolejny zostają wystawieni na niebezpieczeństwo. W ostatnim czasie pojawiły się nowe ostrzeżenia przed wirusem, który podmienia numery kont, gdy wykonujemy przelew. W rezultacie możemy przesłać pieniądze na zupełnie inne konto, niż zamierzaliśmy.

Nie jest to pierwszy wirus tego typu, który próbuje wyłudzić pieniądze od właścicieli kont osobistych, wykonujących przelewy. Co jakiś czas powtarzają się informacje o podobnym zagrożeniu. Niedawno ostrzeżenie o takowym otrzymali klienci Deutsche Banku Polska. Wynikało z niego, że zagrożeni są użytkownicy przeglądarki Firefox, którzy nie dokonali wszystkich aktualizacji. Już dwa miesiące wcześniej podobne ostrzeżenie zostało przesłane do klientów mBanku, przypominając, że nieustannie aktywny w sieci jest trojan podmieniający numery kont. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że zagrożenie nie dotyczy tylko wymienionych powyżej banków, ale wszystkich instytucji finansowych i ich klientów, korzystających z bankowości elektronicznej.

Działanie wirusa

Wirus działa w sposób bardzo wyrafinowany i nie jest łatwo zidentyfikować niebezpieczeństwo. Nawet wielokrotne sprawdzanie wpisanego numeru rachunku odbiorcy niewiele zdziała. Wirus podmienia numer konta jeszcze przed dokonaniem autoryzacji operacji, ale w oknie przeglądarki zleceniodawca przelewu ciągle ma przed oczami numer, jaki sam wpisał. To oznacza, że na tym etapie użytkownik nie jest w stanie zidentyfikować oszustwa.

Ratunkiem może być jednak SMS z kodem autoryzacji, jaki otrzymamy od banku. W tej wiadomości pojawi się bowiem faktyczny numer konta (również podmieniony), na który zostaną przelane pieniądze. To oznacza, że warto dokładnie sprawdzać nie tylko numer rachunku odbiorcy wpisany w przeglądarce, ale warto porównać go również z danymi w wiadomości SMS. Oczywiście oszustwo można wykryć, analizując historię operacji dokonanych na naszym koncie, ale wtedy może być już za późno, bo pieniądze znalazły się już prawdopodobnie na rachunku przestępcy. Z reguły to rachunek założony na osobę trzecią, tzw. „słupa”, lub założony z wykorzystaniem skradzionych danych.

Jak uniknąć niebezpieczeństwa?

Przede wszystkim potrzebny jest zdrowy rozsądek i ograniczone zaufanie co do odwiedzania nieznanych stron WWW lub instalowania nieznanych programów albo otwierania wiadomości od nieznanych nadawców (a szczególnie załączników tych wiadomości). Warto również przestrzegać kilku podstawowych zasad, jak logowanie się do konta bankowego tylko z zaufanych urządzeń, najlepiej unikając ogólnodostępnych sieci Wi-Fi. Nie można również zapomnieć o korzystaniu z aktualnego oprogramowania antywirusowego na urządzeniach, z których logujemy się do banku.

, ekspert Comperia.pl
Dodaj do

Sprawdź teraz najlepsze konta

Bank
Odsetki
po podatku
Koszty
uzytkowania
Opłata
za prowadzenie
Ocena
klientów
Alior Bank
Konto Internetowe
0.00 PLN
6.00 PLN
0.00 PLN
BOŚ
EKOkonto bez Kosztów
0.00 PLN
6.00 PLN
0.00 PLN
Santander Bank Polska
Konto Jakie Chcę - dla młodych
0.00 PLN
5.00 PLN
0.00 PLN
Porównaj więcej banków

Komentarze (0)

Dodaj komentarz (+)
x zamknij
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Bądź pierwszy! Rozpocznij dyskusję na ten temat!