Jak cofnąć przelew w mBanku?

29 kwietnia 2016
Jak cofnąć przelew w mBanku?

Wyjaśniamy, w jaki sposób można dokonać wycofania przelewu w mBanku.

Składając przelewy adresowanych do banku, należy podawać cały numer rachunku złożony z 26 cyfr, wraz z dwoma cyframi kontrolnymi, które są pierwszymi cyframi 26 cyfrowego numeru rachunku. NRB, czyli numer rachunku bankowego to standardowa numeracja kont w bankach opracowana na potrzeby polskiego systemu płatniczego. System ten został wprowadzony do rozliczeń międzybankowych, by usprawnić rozliczenia transakcji międzybankowych.

Błąd może być kosztowny

Podczas realizowania przelewu banki weryfikują przede wszystkim poprawność rachunku bankowego odbiorcy. W związku z tym, jeśli wyślemy przekaz z poprawnym numerem, ale z błędnymi innymi danymi, np. nieprawidłowym imieniem lub nazwiskiem, wtedy na pewno nasz przelew dotrze do właściwego odbiorcy. Gorzej jest, gdy dane będą właściwe, ale popełnimy błąd w numerze konta. Gdy pomyłkowy numer konta nie istnieje, wtedy dostaniemy od serwisu bankowego informację o popełnionym błędzie i przelew zostanie wstrzymany. Jednak, gdy konto o podanym błędnym numerze istnieje, a my nie zorientujemy się w pomyłce, wtedy przekaz zostanie na dany rachunek przesłany.

Czy zawsze można wycofać przelew?

Zlecony przelew można wycofać, jednak nie w każdym przypadku. Może on zostać anulowany tylko do momentu, w którym nie zostanie przekazany do realizacji w systemie Elixir. W takiej sytuacji można to zrobić samodzielnie poprzez bankowość elektroniczną. Niektóre banki zastrzegają jednak w swoich regulaminach, że przelewu zleconego przez Internet z datą bieżącą nie można wycofać.

Anulowanie przelewu w mBanku

W mBanku mogą zostać anulowane tylko przelewy posiadające status "Oczekujący" lub "Przyszły". Transakcje o statusie "Przyszły" nie mogą jednak zostać anulowane w dniu ich realizacji. Status zleconego przelewu z datą przyszłą widoczny jest w serwisie elektronicznym mBanku po wybraniu w Menu opcji "Operacje zaplanowane".

Gdy nie zdążymy wycofać przelewu

W sytuacji, gdy nie zdążyliśmy cofnąć błędnego przelewu i został on przekazany do niewłaściwej osoby, wtedy jedynym wyjściem jest zgłoszenie do banku reklamacji w tej sprawie. Warto wiedzieć, że zgodnie z artykułem Kodeksu cywilnego każdy, kto bezprawnie uzyskał korzyść majątkową, zobowiązany jest do jej zwrotu pod groźbą kary.

, ekspert Comperia.pl
Dodaj do

Sprawdź teraz najlepsze konta

Bank
Odsetki
po podatku
Koszty
uzytkowania
Opłata
za prowadzenie
Ocena
klientów
PLUS BANK
Konto Plus
0.01 PLN
9.00 PLN
0.00 PLN
Santander Bank Polska
Konto Jakie Chcę - dla młodych
0.00 PLN
5.00 PLN
0.00 PLN
Santander Bank Polska
Konto Jakie Chcę
0.00 PLN
5.00 PLN
0.00 PLN
Porównaj więcej banków

Komentarze (2)

Dodaj komentarz (+)
x zamknij
 • Artykuł bez sensu [0]
  Masło maślane . aby wycofać przelew można korzystać z bankowości elektronicznej..... Pytanie jak wycofać a nie gdzie..
  2018-01-02 // 11:02:20
  gość
  odpowiedz
  x zamknij
 • spam [0]
  ten artykul nawet w jednym procencie nie wyjasnia jak cofnac przelew w mbanku, piperzony spam.
  2017-10-11 // 18:26:08
  gość
  odpowiedz
  x zamknij