Zmiana konta firmowego - poradnik

24 maja 2016
Zmiana konta firmowego - poradnik

Przedsiębiorca, któremu nie odpowiada posiadane dotychczas konto firmowe, może zdecydować się na przeniesienie go do innego banku. Cała procedura nie jest skomplikowana, jednak należy pamiętać o odpowiednie kolejności działań. Oto poradnik, jak przenieść konto firmowe do nowego banku.

Każdy właściciel firmy potrzebuje rachunku, za pośrednictwem którego będzie dokonywać różnych transakcji dotyczących przedsiębiorstwa. Na firmowy rachunek są przelewane należności od kontrahentów, ale są z niego także dokonywane płatności i rozliczenia z urzędem skarbowym lub ZUS-em. Banki mają przygotowane specjalnie dla firm atrakcyjne propozycje kont, często z darmową obsługą lub z wysokim limitem kredytowym. W sytuacji, gdy przedsiębiorca znajdzie atrakcyjniejszą ofertę od posiadanej, może dokonać przeniesienia konta.

Zacznij od założenia nowego konta

Procedurę zmiany konta firmowego najlepiej rozpocząć od otworzenia nowego rachunku. Większość banków oferuje taką możliwość przez Internet. Do złożenia wniosku potrzebne są podstawowe dane, m.in.

  • nazwa firmy,
  • adres firmy,
  • NIP,
  • REGON,
  • dane właściciela firmy.

Umowę do konta można podpisać za pośrednictwem kuriera lub bezpośrednio w oddziale banku. Następnie po dokonaniu formalności i aktywowaniu konta należy jak najszybciej powiadomić kontrahentów o przeprowadzonej zmianie. Należy także dokonać aktualizacji w miejscach, w których pojawia się numer konta firmowego, m.in. na fakturach, rachunkach, stronach internetowych itp.

Zamknij stary rachunek

Z decyzją o zamknięciu starego rachunku firmowego właściciel przedsiębiorstwa powinien się wstrzymać do wpłynięcia wszystkich oczekiwanych należności lub po uzgodnieniu z kontrahentami, że środki będą przekazywane już na nowy rachunek. Zakończenie umowy zbędnego konta wiążę się z wizytą w placówce bankowej, tam należy złożyć wypowiedzenie i odczekać umowny okres rozwiązania umowy. Po ty czasie przedsiębiorca powinien skontaktować się z bankiem w celu końcowego rozliczenia.

Co wiąże się ze zmianą rachunku?

Niestety zmiana rachunku firmowego wiąże się także z wizytą w urzędach, gdzie należy wypełnić odpowiedni formularz informujący o dokonanej zmianie. ZUS i US o zmianie konta przedsiębiorca może powiadomić przez Internet. Jednak do takiej czynności musi on posiadać Profil Zaufany, który można utworzyć za pomocą portalu epuap.gov.pl. Niezależnie od sposobu informowania urzędów o zmianie rachunku, przedsiębiorca w takim przypadku jest zobowiązany do wypełnienia formularza CEIDG-1. W ZUS aktualizacji należy dokonać na formularzu ZUS ZBA. Przedsiębiorca ma 14 dni na poinformowanie ZUS-u o zmianie rachunku, natomiast w urzędzie skarbowym ten czas jest krótszy - wynosi tylko 7 dni.

, ekspert Comperia.pl
Dodaj do

Sprawdź teraz najlepsze konta

Bank
Odsetki
po podatku
Koszty
uzytkowania
Opłata
za prowadzenie
Ocena
klientów
PLUS BANK
Konto Plus
0.01 PLN
9.00 PLN
0.00 PLN
Santander Bank Polska
Konto Jakie Chcę - dla młodych
0.00 PLN
5.00 PLN
0.00 PLN
Santander Bank Polska
Konto Jakie Chcę
0.00 PLN
5.00 PLN
0.00 PLN
Porównaj więcej banków

Komentarze (0)

Dodaj komentarz (+)
x zamknij
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Bądź pierwszy! Rozpocznij dyskusję na ten temat!