Co brać pod uwagę wybierając konta bankowe?

17 czerwca 2011
Co brać pod uwagę wybierając konta bankowe?

Najlepsze konto bankowe niekoniecznie oznacza najtańsze konto. Każdy z nas powinien wybrać rachunek bankowy dostosowany do indywidualnych potrzeb. Dla jednych najważniejszym kryterium wyboru będzie cena, dla innych pakiet usług dodatkowych powiązanych z kontem. Są jednak stałe rzeczy, które powinno się wziąć pod uwagę wybierając rachunek bankowy. 

Wybór konta bankowego jest dosyć istotną kwestią, ponieważ będziemy z niego korzystać praktycznie przy każdej operacji finansowej. Decydując się na konkretny produkt warto wziąć pod uwagę:

1.       Dostępność

Zanim zdecydujemy się na konto osobiste w banku, warto określić w jaki sposób będziemy z niego korzystać. Czy chcemy mieć dostęp do naszych pieniędzy w oddziale banku, przez telefon lub tylko przez Internet. Na szczęście obecnie większość banków gwarantuje dostęp do rachunku przez wszystkie możliwe źródła, ale są również na rynku banki internetowe, które nie mają swoich placówek. Ich klienci mają dostęp do rachunku przez telefon albo przez Internet, a czasem bezpośredni kontakt z doradcą banku może pomóc w szybszym rozwiązaniu problemu.

Istotnym elementem przy wyborze konta jest ilość oddziałów banku, w którym chcemy otworzyć rachunek. Jeśli planujemy często korzystać z pomocy pracowników banku warto wybrać bank, który ma rozbudowaną sieć placówek. Dla zwolenników bankowości elektronicznej liczba oddziałów nie będzie najistotniejszą kwestią.  

Niektórzy klienci biorą również pod uwagę możliwość dostępu do konta w różnych miejscach na świecie. Oczywiście dostęp przez telefon czy Internet nie jest ograniczony terytorialnie, ale dostęp do oddziału możliwy jest tylko w bankach, które są mocno zintegrowane ze swoimi zagranicznymi właścicielami. Najlepszą w tej chwili ofertę w tym zakresie prezentuje HSBC oraz Citi Handlowy.

2.       Opłaty

Najważniejsze opłaty związane z użytkowaniem konta bankowego to: opłata za prowadzenie, za przelewy, za użytkowanie karty oraz opłata za wyciąg z rachunku.

Większość banków pobiera opłatę za prowadzenie konta osobistego. Wysokość tej opłaty zależy od rodzaju konta, od dostępnych usług, rodzaju karty debetowej oraz od wysokości wpływów na rachunek. Opłata ta waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych. W ofertach banków można znaleźć również darmowe konta- konta młodzieżowe, studenckie lub internetowe.

Bank czerpie również korzyści z operacji, które wykonujemy za pośrednictwem naszych rachunków. Większość użytkowników kont bankowych co miesiąc wypłaca pieniądze z rachunku w oddziale lub w bankomacie, wykonuje jeden lub więcej przelewów, definiuje stałe zlecenia. Za te wszystkie transakcje bank pobiera opłaty. Wysokość opłat zależy od banku, rodzaju konta a także sposobu zlecenia operacji- w oddziale, przez telefon czy przez Internet.

Przed podpisaniem umowy o prowadzenie rachunku bankowego należy uważnie przyglądać się tabeli opłat i prowizji banku, tak by żadna opłata nas nie zaskoczyła. Np. niektóre banki pobierają opłatę za autoryzację płatności przez sms albo za sprawdzenie salda w bankomacie. Dobierając odpowiednie konto pod względem opłat, jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

3.       Bezpieczeństwo

Każdy bank pod względem bezpieczeństwa stosuje bardzo wysokie standardy. Dotyczy to szczególnie dostępu internetowego oraz telefonicznego do konta. Warto jednak zwrócić uwagę w jaki sposób należy autoryzować wykonywane transakcje. Banki stosują różne rozwiązania: token, karta kodów jednorazowych lub autoryzacja przez sms. Ponieważ często korzysta się z tych funkcji, istotne jest by wybrać sposób dla siebie najwygodniejszy.

4.       Karty płatnicze i bankomaty

Podejmując decyzję o wyborze konta osobistego należy również sprawdzić jakie karty płatnicze bank oferuje do danego rachunku oraz jakie są opłaty związane z użytkowaniem karty. Szczególnie warto zwrócić uwagę na opłaty za wypłatę pieniędzy z bankomatów.  

5.       Dodatkowe produkty

Obecnie banki walczą o klienta i coraz częściej sięgają po tzw. cross selling, czyli krzyżową sprzedaż produktów bankowych. Np. obniżają nam  opłaty związane z kontem jeśli dodatkowo kupimy kartę kredytową albo od razu zdecydujemy się na lokatę albo kredyt w koncie. Coraz częściej możemy się również spotkać z dodatkowymi produktami w ramach wybranego rachunku, np. pakiet ubezpieczeń, pakiet zdrowotny czy program lojalnościowy, dzięki któremu możemy liczyć na zniżki w sklepach.

Kontoteka.pl

Dodaj do

Sprawdź teraz najlepsze konta

Bank
Odsetki
po podatku
Koszty
uzytkowania
Opłata
za prowadzenie
Ocena
klientów
PLUS BANK
Konto Plus
0.01 PLN
9.00 PLN
0.00 PLN
Santander Bank Polska
Konto Jakie Chcę - dla młodych
0.00 PLN
5.00 PLN
0.00 PLN
Santander Bank Polska
Konto Jakie Chcę
0.00 PLN
5.00 PLN
0.00 PLN
Porównaj więcej banków

Komentarze (0)

Dodaj komentarz (+)
x zamknij
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Bądź pierwszy! Rozpocznij dyskusję na ten temat!