Debet w koncie

20 czerwca 2011
Debet w koncie

Debet w koncie to w rzeczywistości kredyt, który bank nam przyznał i który możemy wykorzystywać niezliczoną ilość razy, bez konieczności ponownego składania dokumentów i badania zdolności kredytowej.

Bank ustala limit kredytowy na koncie indywidualnie. Wysokość limitu zależy od kilku czynników, przede wszystkim od naszych dochodów, od wysokości kredytów, które zaciągnęliśmy, ale również od tego, jak długo jesteśmy klientem banku. Z reguły przyznany debet jest równy naszym kilkumiesięcznym zarobkom. Za przyznanie debetu bank pobiera opłatę w wysokości 1- 3 % przyznanej kwoty, nie mniej niż 40- 50 zł.

Z debetu warto korzystać, jeśli interesuje nas pożyczka na małą kwotę i będziemy mieli możliwość szybko ją spłacić. Jeśli spłacimy debet przed upływem okresu bezodsetkowego (w zależności od banku 51- 61 dni), to kredyt taki nie będzie nas nic kosztował. Każdy przelew na nasze konto automatycznie zmniejsza lub niweluje zadłużenie.  

Oprocentowanie debetu w koncie jest różne w różnych bankach i wynosi od 11,5 % do prawie 20%. Na wysokość oprocentowania ma wpływ  rodzaj rachunku jaki posiadamy, wysokość debetu czy okres czasu, jaki już z niego korzystamy.

Debet na koncie jest bardzo pomocny w kryzysowych sytuacjach, ale tylko wtedy, gdy będziemy mieli pewność, że szybko go spłacimy. W przeciwnym wypadku staje się dość drogim źródłem kapitału.

Warto pamiętać, że dość często banki doliczają dozwolony debet do salda na koncie, dlatego łatwo można się pomylić, ile pieniędzy na rachunku jest tak naprawdę nasze, a ile bank daje tak w ramach odnawialnego kredytu. Jeśli zatem np. na koncie widnieje suma 10,2 tys. PLN, a nasz limit wynosi 10 tys. PLN, to teoretycznie do dyspozycji mamy całą kwotę 10,2 tys. PLN, ale praktycznie każdy wydatek powyżej 200 PLN oznaczać będzie konieczność płacenia odsetek od wykorzystywanego debetu

Kontoteka.pl

Dodaj do

Sprawdź teraz najlepsze konta

Bank
Odsetki
po podatku
Koszty
uzytkowania
Opłata
za prowadzenie
Ocena
klientów
PLUS BANK
Konto Plus
0.01 PLN
9.00 PLN
0.00 PLN
Santander Bank Polska
Konto Jakie Chcę - dla młodych
0.00 PLN
5.00 PLN
0.00 PLN
Santander Bank Polska
Konto Jakie Chcę
0.00 PLN
5.00 PLN
0.00 PLN
Porównaj więcej banków

Komentarze (0)

Dodaj komentarz (+)
x zamknij
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Bądź pierwszy! Rozpocznij dyskusję na ten temat!