EBC wciąż pod presją. Euro najmocniejsze od 6 tygodni.

01 lipca 2014
EBC wciąż pod presją. Euro najmocniejsze od 6 tygodni.

Euro mocniejsze po odczytach inflacji i podaży pieniądza ze strefy euro. Złoty stabilny, zyskał do dolara. Dziś dane o kondycji przemysłu w Europie (PMI). Potencjał wzmocnienia euro w krótkim terminie się wyczerpał.
 

Sprawdź teraz najlepsze konta oszczędnościowe w naszej porównywarce!

Według szacunkowych danych, w czerwcu inflacja konsumencka w strefie euro utrzymała się na poziomie z maja (0,5 proc. r/r), a wyłączając wrażliwe na wahania kategorie, lekko wzrosła (do 0,8 proc. r/r). Wskaźnik CPI ogółem pozostaje na poziomie najniższym od 5 lat, a bazowy tuż powyżej historycznego minimum od powstania wspólnego obszaru walutowego w Europie. Odczyt inflacji nie daje Europejskiemu Bankowi Centralnemu (EBC) większego komfortu działania. W czwartek posiedzenie Banku oraz konferencja prasowa prezesa M. Draghiego, który zapewne znów będzie bardzo gołębi w wypowiedziach. Nie są oczekiwane zmiany w polityce pieniężnej.

Powodów do satysfakcji, a tym bardziej porzucania „czerwonego alertu”, w środowisku którego bez wątpienia operuje obecnie EBC, nie dają również specjalnie wewnętrzne dane Banku o podaży pieniądza i dynamice kredytów dla sektora prywatnego. W pierwszym przypadku odnotowano nieznaczne przyspieszenia tempa przyrostu pieniądza M3, ale skala zmian nie wychodzi poza sytuacje, obserwowane w przeszłości już wielokrotnie. Dynamika podaży pieniądza pozostaje niska.

Euro pozytywnie zareagowało jednak na wczorajsze informacje z gospodarki. Kurs EUR/USD przebił linię 200-sesyjnej średniej przekraczając docelowy poziom wzrostowej korekty o ok. 20 pipsów (1,3695). Potencjał aprecjacji wspólnej waluty w krótkim terminie został, w naszej ocenie, wyczerpany. W najbliższych kilkudziesięciu godzinach handlu notowania mogą pozostać w stabilizacji na wysokim poziomie, ale wraz ze zbliżaniem się do wydarzeń czekających rynki w czwartkowe popołudnie, do głosu dochodzić będą kupujący dolara. Dzisiejsze dane o kondycji sektora przemysłu w Europie i USA nie powinny dać silniejszego impulsu do wzmożenia zmienność. Wstępne odczyty z dużych krajów strefy euro wskazywały na stabilizację wskaźników PMI i ISM na poziomach z maja.

Z Polski warto odnotować informację ministerstwa finansów o zwiększeniu udziału zagranicznego kapitału na rodzimym rynku długu. Wzrost ten wyniósł w maju 2 mld zł, a wśród inwestorów dominowały banki centralne. Z jednej strony jest to informacja pozytywna dla złotego. Wskazuje bowiem, że kapitał, który pojawił się na polskim rynku długu, podczas kulminacji wiosennych zakupów papierów, nie miał stricte spekulacyjnego charakteru. Z drugiej strony, należy zastanowić się czy wejście do gry banków centralnych nie oznacza bliskości momentu odwrócenia dominującej tendencji. Ewentualna wyprzedaż obligacji nie pozostała by bez wpływu na notowania złotego.

EURPLN: Złoty pozostaje stabilny w relacji do euro. Kurs oscyluje w okolicach 4,16. Pierwsza próba przebicia się na wyższe poziomy zakończyła się niepowodzeniem. Docelowym poziomem osłabienia złotego w najbliższych dniach pozostaje 4,1750. Rejony tej ceny wykorzystamy do zabezpieczenia sprzedaży euro w średnim terminie. Jeśli w horyzoncie 3-4 tygodni kurs będzie miał problemy z pokonaniem 4,18, szanse na bardziej znaczącą przecenę złotego zmaleją do minimum.

EURUSD: Brak negatywnego zaskoczenia w danych o inflacji CPI ze strefy euro wraz z przyspieszeniem dynamiki podaży pieniądza przy jednocześnie słabszych danych z USA (Chicago PMI) spowodowały wzrost notowań EUR/USD. Kurs zdołał wzbić się powyżej docelowego poziomu 1,3675. Nie uważamy, by oznaczało to utrzymanie wzrostowej trajektorii kursu. Spodziewamy się powrotu notowań poniżej 1,3650 jeszcze przed kluczowymi wydarzeniami tygodnia w czwartek. Dziś w centrum uwagi dane o kondycji sektora przemysłu w Europie (PMI).

Sprawdź teraz najlepsze konta oszczędnościowe w naszej porównywarce!

Autor: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS

Dodaj do

Sprawdź teraz najlepsze konta

Bank
Odsetki
po podatku
Koszty
uzytkowania
Opłata
za prowadzenie
Ocena
klientów
PLUS BANK
Konto Plus
0.01 PLN
9.00 PLN
0.00 PLN
Santander Bank Polska
Konto Jakie Chcę - dla młodych
0.00 PLN
5.00 PLN
0.00 PLN
Santander Bank Polska
Konto Jakie Chcę
0.00 PLN
5.00 PLN
0.00 PLN
Porównaj więcej banków

Komentarze (0)

Dodaj komentarz (+)
x zamknij
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Bądź pierwszy! Rozpocznij dyskusję na ten temat!