Jak założyć i jak zlikwidować konto w banku?

03 czerwca 2011
Jak założyć i jak zlikwidować konto w banku?

Jeśli podjąłeś już decyzję, w którym banku chcesz założyć konto osobiste, musisz udać się do jego placówki, by zawrzeć umowę o prowadzenie rachunku.

W takiej umowie zawarte są prawa i obowiązki związane z prowadzeniem rachunku bankowego, nie ma natomiast podanych kosztów związanych z prowadzeniem rachunki. Koszty te określone są w tabeli opłat i prowizji, dzięki czemu zmiana ich wysokości nie wymaga zmiany umowy.

Do podpisania umowy w oddziale banku potrzebny będzie dowód osobisty i około 30 minut wolnego czasu. W tym samym momencie możemy również złożyć wniosek o ustalenie dostępu bankowości elektronicznej i wydanie karty debetowej (nie jest ona obowiązkowa).

Jeśli zdecydowałeś się na rachunek w banku wirtualnym, który nie posiada własnych placówek, musisz wypełnić wniosek o założenie konta na stronie internetowej banku. Na tej podstawie pracownicy banku przygotowują umowę, która zostanie przesłana kurierem na wskazany we wniosku adres. W obecności kuriera będziesz musiał podpisać dwa egzemplarze umowy, jeden dla ciebie, drugi kurier zabierze do banku.

Aby zlikwidować konto, należy wypowiedzieć umowę z bankiem i oddać karty debetowe. Musimy również rozliczyć się z bankiem- spłacić zadłużenie albo podać inny rachunek, na który zostaną przelane środki z likwidowanego konta. Z reguły termin wypowiedzenia umowy to miesiąc. Po tym czasie warto zwrócić się do banku z prośba o wydanie zaświadczenia o zamknięciu rachunku, zdarza się bowiem, że banki naliczają opłaty za prowadzenie konta, mimo że wypowiedzieliśmy umowę.
 

Dodaj do

Sprawdź teraz najlepsze konta

Bank
Odsetki
po podatku
Koszty
uzytkowania
Opłata
za prowadzenie
Ocena
klientów
PLUS BANK
Konto Plus
0.01 PLN
9.00 PLN
0.00 PLN
Santander Bank Polska
Konto Jakie Chcę - dla młodych
0.00 PLN
5.00 PLN
0.00 PLN
Santander Bank Polska
Konto Jakie Chcę
0.00 PLN
5.00 PLN
0.00 PLN
Porównaj więcej banków