Karta debetowa

20 czerwca 2011
Karta debetowa

Z reguły, przy otwieraniu konta bankowego, otrzymujemy kartę debetową, czyli kartę płatniczą, za pomocą której możemy  zapłacić za zakupy w sklepie i wypłacić pieniądze z bankomatu.

Karta debetowa jest powiązana z naszym kontem osobistym. Za jej pomocą możemy dysponować pieniędzmi, które znajdują się na naszym rachunku bankowym. Za pomocą karty debetowej możemy płacić za zakupy w sklepach lub wypłacać pieniądze z bankomatu. Kwota wykonywanej transakcji nie może przekroczyć stanu środków dostępnych na naszym koncie. Jest to zasadnicza różnica między kartą debetową, a kredytową, która umożliwia wydatki w ramach limitu kredytowego przyznanego przez bank.

W momencie wykonywania transakcji kartą debetową zostaje obciążone konto jej posiadacza. Na rachunku bankowym od razu zakładana jest blokada w wysokości równej wydanej kwocie, co sprawia, że nawet robiąc duże zakupy w niedzielę, kiedy transakcje nie są księgowane, nie mamy możliwości  przekroczenia salda dostępnego na koncie.

Transakcje wykonywane kartami debetowymi są autoryzowane. Sprawdzana jest autentyczność karty, poprawność PINu, to, czy karta nie jest zastrzeżona oraz czy na rachunku dostępne są środki wystarczające do dokonania płatności.

Niektóre karty debetowe pozwalają na płatności internetowe.

W ramach karty debetowej bank może przyznać klientowi overdraft, czyli możliwość zaciągania debetu w rachunku. W takim przypadku  płacąc kartą debetową można również wykorzystywać dodatkowe środki w ramach linii kredytowej. Korzystając z salda debetowego kredyt zaciąga się w rachunku.

Kontoteka.pl

Dodaj do

Sprawdź teraz najlepsze konta

Bank
Odsetki
po podatku
Koszty
uzytkowania
Opłata
za prowadzenie
Ocena
klientów
PLUS BANK
Konto Plus
0.01 PLN
9.00 PLN
0.00 PLN
Santander Bank Polska
Konto Jakie Chcę - dla młodych
0.00 PLN
5.00 PLN
0.00 PLN
Santander Bank Polska
Konto Jakie Chcę
0.00 PLN
5.00 PLN
0.00 PLN
Porównaj więcej banków

Komentarze (0)

Dodaj komentarz (+)
x zamknij
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Bądź pierwszy! Rozpocznij dyskusję na ten temat!