Konto oszczędnościowe

03 czerwca 2011
Konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościoweto rodzaj rachunku bankowego, który łączy w sobie cechy konta rozliczeniowego oraz lokaty bankowej. Jest wyżej oprocentowane niż tradycyjny ROR i służy do gromadzenia wolnych środków pieniężnych.

Oszczędzanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym daje nam dużą swobodę. Pieniądze możemy wpłacać w dowolnej chwili, możemy również w każdym momencie je wypłacić bez utraty odsetek. Jednak są tu pewne ograniczenia- większość banków pozwala na bezpłatną wypłatę pieniędzy z konta tylko raz w miesiącu. Przy każdej kolejnej wypłacie pobierana jest wysoka prowizja, nawet do 10 zł. Częste wypłaty powodują więc utratę zysku.

Wybór optymalnego dla nas konta oszczędnościowego uzależniony jest od kilku czynników, przede wszystkim od okresu oszczędzania i kwoty, którą możemy zainwestować. Przy porównaniu kont sprawdza się przede wszystkim wysokość oprocentowania, ale warto również sprawdzić, jak częsta jest kapitalizacja odsetek. Im częściej banki dokonują kapitalizacji, tym większy będzie nasz zysk. Jeśli kapitalizacja jest dzienna, każdego kolejnego dnia odsetki naliczane są od wyższej kwoty.

Warto pamiętać, że w przypadku kont oszczędnościowych oprocentowanie nie jest stabilne, zależy od stóp procentowych. Jeśli stopy spadną, oprocentowanie konta zostanie obniżone, a to oznacza to, że nie możemy być pewni naszego zysku.

Konto oszczędnościowe jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą oszczędzać na bieżąco, bez określonego celu.  W każdej chwili mogą deponować na koncie nadwyżki finansowe i mają stały dostęp do swoich pieniędzy.

Dodaj do

Sprawdź teraz najlepsze konta

Bank
Odsetki
po podatku
Koszty
uzytkowania
Opłata
za prowadzenie
Ocena
klientów
PLUS BANK
Konto Plus
0.01 PLN
9.00 PLN
0.00 PLN
Santander Bank Polska
Konto Jakie Chcę - dla młodych
0.00 PLN
5.00 PLN
0.00 PLN
Santander Bank Polska
Konto Jakie Chcę
0.00 PLN
5.00 PLN
0.00 PLN
Porównaj więcej banków