Rynki w stagnacji w cieniu geopolitycznego napięcia

22 lipca 2014
Rynki w stagnacji w cieniu geopolitycznego napięcia

Na rynkach da się odczuć atmosferę wyczekiwania przed ważnymi danymi o inflacji CPI z USA. Część graczy zaczęło wczoraj ustawiać pozycje w oczekiwaniu na wyższy odczyt. Potwierdzenie tej tezy w danych Departamentu Pracy umocni dolara. Złoty będzie wówczas narażony na przecenę.
 

Sprawdź teraz najlepsze konta oszczędnościowe w naszej porównywarce!

Poniedziałek nie przyniósł większych zmian na rynkach finansowych. Złoty pozostał stabilny wobec najważniejszych walut. Rentowności polskich obligacji z długiego końca krzywej utrzymały się na niskim poziomie, 2-latek nieznacznie wzrosły. Na GPW lekkie spadki podstawowych indeksów.

Z informacji wartych odnotowania, w comiesięcznym biuletynie o koniunkturze, niemiecki bank centralny (Bundesbank) doniósł, że w II kw. gospodarka naszych zachodnich sąsiadów mogła przestać się rozwijać. Produkt Krajowy Brutto (PKB) w ujęciu kwartał do kwartału nie uległ zmianie. Wzrost gospodarczy prawdopodobnie wytracił dynamikę z powodu osłabienia pozytywnych tendencji w budownictwie. Sektor rozwijał się słabiej, tak jak oczekiwano, jako efekt odreagowania po szybkim wzroście odnotowanym w I kw. 2014 r. Również przemysł prawdopodobnie przestał się zwiększać produkcję. W tym przypadku jako przyczynę wymienia się wzrost napięcia politycznego oraz różnice kalendarzowe (więcej dni wolnych od pracy). Pozytywnie wyróżniał się sektor usługowy, który rozwijał się w szybszym tempie niż w I kw.

Wyhamowanie tempa wzrostu PKB Niemiec nie jest zaskoczeniem. Wskaźniki wyprzedzające koniunktury od dłuższego czasu sugerują pogorszenie perspektyw rozwoju największej gospodarki strefy euro. Indeks nastrojów ekonomistów i analityków ZEW spadł w lipcu do najniższego poziomu od 7 miesięcy. W czwartek poznamy wstępne szacunki wskaźników PMI dla przemysłu i usług za lipiec, a w piątek odczyt organizacji badającej sentyment wśród przedsiębiorców (Ifo). Są małe szanse na to, że doczekamy się pozytywnych niespodzianek. Rozdźwięk w danych napływających z gospodarek strefy euro i USA oraz ścieżek polityki pieniężnej w obu krajach to najważniejsze fundamentalne przyczyny słabszej postawy wspólnej waluty na przestrzeni ostatnich kilkunastu tygodni. Oceniamy, że z czasem tendencja ta powinna się nasilać, choć nie można wykluczyć, że kurs EUR/USD, zanim wejdzie w trwały trend spadkowy, wykona jeszcze jedną, silniejszą korektę wzrostową, która wyniesie rynek w rejon w rejon 200-sesyjnej średniej (1,3680).

Dziś kluczowy odczyt tygodnia – dane o inflacji CPI ze Stanów Zjednoczonych za lipiec. Konsensus rynkowy zakłada stabilizację indeksów cen, zarówno ogółem, jak i z wyłączeniem wrażliwych na wahania kategorii, na poziomie z maja. Każdy wynik powyżej tych wartości będzie informacją pozytywną dla amerykańskiej waluty. Wzrost inflacji powyżej 2,1 proc. r/r (2,0 proc. dla bazowej) będzie oznaczał najwyższy wynik od ponad 2 lat i potwierdzenia stopniowego nasilenia procesów cenowych w amerykańskiej gospodarce. Wzrost inflacji zwiększy presją na bank centralny by szybciej rozpoczął proces podnoszenia stóp procentowych. Z ostatniej ankiety agencji Thomson/Reuters wśród ekonomistów wynika, że Fed zacznie zacieśniać politykę pieniężną w II kw. 2015 r. Jest to spore przesunięcie w porównaniu do ocen sprzed kilku miesięcy. Na koniec 2015 r. podstawowa stopa funduszy federalnych wzrośnie, według tych samych badań, do 0,75 proc.

EURPLN: Polska waluta utrzymuje się na stabilnym poziomie. Kurs EUR/PLN oscyluje wokół poziomu 4,15. Obraz rynku nie ulega zmianie. Nadal spodziewamy się, że złoty straci na wartości. Celem w horyzoncie końca miesiąca są okolice 4,17.

EURUSD: Dolar pozostaje mocny. Nie doszło wczoraj do kontynuacji wzrostowej tendencji z przełomu tygodnia. Górne ograniczenie wzrostów to okolice 1,3550. Kluczowe wsparcie znajduje się na 1,3480. Kurs nie wyjdzie dziś poza taki zakres wahań.

Sprawdź teraz najlepsze konta oszczędnościowe w naszej porównywarce!

Autor: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS

Dodaj do

Sprawdź teraz najlepsze konta

Bank
Odsetki
po podatku
Koszty
uzytkowania
Opłata
za prowadzenie
Ocena
klientów
PLUS BANK
Konto Plus
0.01 PLN
9.00 PLN
0.00 PLN
Santander Bank Polska
Konto Jakie Chcę - dla młodych
0.00 PLN
5.00 PLN
0.00 PLN
Santander Bank Polska
Konto Jakie Chcę
0.00 PLN
5.00 PLN
0.00 PLN
Porównaj więcej banków

Komentarze (0)

Dodaj komentarz (+)
x zamknij
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Bądź pierwszy! Rozpocznij dyskusję na ten temat!