Złoty trwale przeceniony po katastrofie Boeinga

21 lipca 2014
Złoty trwale przeceniony po katastrofie Boeinga

Dzisiejsza sesja zapowiada się spokojnie. Po osiągnięciu 5-miesiecznych minimów EUR/USD powrócił na wyższe poziomy. Obraz rynku prezentuje się mniej korzystnie dla dolara. Możliwe korekcyjne odbicie notowań. Złoty trwale stracił w relacji do większości najważniejszych walut. Kursy EUR/PLN i USD/PLN znajdują się na technicznych oporach.
 

Sprawdź teraz najlepsze konta oszczędnościowe w naszej porównywarce!

Nie milkną echa czwartkowej katastrofy Boeinga, który został zestrzelony nad terytorium Ukrainy pozbawiając życia 298 osób. W związku ze wzrostem napięcia geopolitycznego nastąpiło dalsze wzmocnienie bezpiecznych aktywów, na czym zyskiwała amerykańska waluta. Kurs EUR/USD spadł w piątek do najniższego poziomu od lutego i jest coraz bliższy osiągnięcia nowych dołków 2014 r. Trwale przeceniony został złoty. Kurs USD/PLN utrzymał się w rejonie górnej linii kanału trendu bocznego, w którym przebywa od 5 miesięcy (3,07). EUR/PLN oscyluje w rejonie 4,15. Wzrost popytu na bezpieczne obligacje niemieckie wpłynął pozytywnie na papieru rządu RP. Rentowność polskich 10-latek spadła do linii minimów rocznych minimów (3,30 proc.). Dzięki temu złoty uniknął silniejszej przeceny. Gdyby nie to, zapewne doszło by do przełamania wspomnianego, kluczowego poziomu 3,07 na parze dolar-złoty. Niewykluczone, że nastąpi to podczas kolejnych sesji.

Uniwersytet Michigan doniósł o lekkim pogorszeniu nastrojów amerykańskich konsumentów w lipcu. Według wstępnych szacunków wskaźnik optymizmu obniżył się o 1,2 pkt do 81,3 pkt. Oczekiwano poprawy nastrojów. Dane mogą jeszcze zostać skorygowane pod koniec miesiąca. Sentyment wśród gospodarstw domowych w USA od kilku miesięcy utrzymuje się na stabilnym, względnie wysokim poziomie. Są to rejony 7 letnich maksimów. Taka sytuacja ma miejsce zarówno, jeśli chodzi o indeks Uniwersytetu Michigan, jak i podobny wskaźnik Conference Board. Perspektywy konsumpcji prezentują się stabilnie. Będzie ona pozytywnie wpływać na PKB w Stanach Zjednoczonych w II poł. roku w stopniu podobnym do obserwowanego w II kw. Wydatki na spożycie w 2/3 odpowiadają za tworzenie amerykańskiego PKB.

Poniedziałek na rynkach zapowiada się spokojnie. W kalendarzu nie ma żadnych, istotnych publikacji. Na przestrzeni całego tygodnia na miano kluczowej publikacji wyrasta odczyt inflacji CPI z USA (jutro o 14.30). W kolejnym dniu wstępne odczyty wskaźników PMI dla przemysłu oraz dane o nastrojach w Niemczech (Ifo). Biuletyn Statystyczny za czerwiec opublikuje również GUS. W nim znajdą się ostatnie z ważnych danych z polskiej gospodarki. O sprzedaży detalicznej i bezrobociu.

EURPLN: Złoty został w piątek trwale przeceniony. EUR/PLN utrzymał się w rejonie 4,15, USD/PLN dotarł do górnego ograniczenia 5-miesięcznego kanału trendu bocznego. Scenariusz wzrostów notowań w okolice 4,17 nadal obowiązuje. Lokalny opór znajduje się tuż poniżej 4,16. USD/PLN jest na dobrej drodze by ostatecznie wybić się z konsolidacji i pokierować na 3,10.

EURUSD: Choć w piątek w ciągu dnia kurs spadł do najniższego poziomu od lutego, zachowanie rynku w drugiej połowie sesji i w nocy spowodowało zmianę obrazu rynku na mniej pro-spadkowy. Notowania powróciły powyżej ważnej bariery 1,3520 co wskazuje na brak trwałego przełamania linii długoterminowego trendu wzrostowego. Korekcyjne odbicie może być dziś kontynuowane. Nawrót spadków nastąpi w sytuacji ponownego sforsowania linii 1,3520.

Sprawdź teraz najlepsze konta oszczędnościowe w naszej porównywarce!

Autor: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS

Dodaj do

Sprawdź teraz najlepsze konta

Bank
Odsetki
po podatku
Koszty
uzytkowania
Opłata
za prowadzenie
Ocena
klientów
PLUS BANK
Konto Plus
0.01 PLN
9.00 PLN
0.00 PLN
Santander Bank Polska
Konto Jakie Chcę - dla młodych
0.00 PLN
5.00 PLN
0.00 PLN
Santander Bank Polska
Konto Jakie Chcę
0.00 PLN
5.00 PLN
0.00 PLN
Porównaj więcej banków

Komentarze (0)

Dodaj komentarz (+)
x zamknij
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Bądź pierwszy! Rozpocznij dyskusję na ten temat!